Prevencia sociálno – patologických javov mladistvých v okrese Stropkov

Nový domov, obcianske združenie so sídlom v Stropkove v rámci Programu cezhranicnej spolupráce Polsko – Slovenská republika 2007 – 2013 vypracoval projekt pre mladistvých v okrese Stropkov. Ten bol schválený podla Rozhodnutia Monitorovacieho podvýboru c. 4/2012, zo dna 13.12.2012 a realizovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpoctu.

Hlavným cielom

je vytvorit možnosti pre spoluprácu partnerov v oblastí prevencie a odstranovania sociálno – spolocenských patologických javov mladistvých v pohranicí za úcelom dosiahnutia pozitívnych zmien v správaní detí prostredníctvom analýzy a hladania prícin problémov, poukazovania na funkcie rodiny a jej významu pri formovaní osobnosti dietata.

Ciastkovými cielmi sú:

- poskytovat pomoc rodicovi dietata alebo osobe, ktoré sa o dieta stará v prípade, ak nie sú schopní sami riešit problémy a konflikty v rodine, prostredníctvom odborných metód práce obmedzit a odstránit negatívne vplyvy, ktoré ohrozujú psychický, fyzický a sociálny vývin dietata, podpora spolocenskej integrácie a socializácie dietata;

- nácvik rodicovských a sociálnych zrucností, nácvik praktických zrucností v oblasti konštruktívnej komunikácie, využitia volného casu, efektívneho riešenia rodinných a výchovných problémov, harmonizácia a optimalizácia vztahov v rodine a citových väzieb, nácvik akceptovatelného sociálneho správania;

- predchádzanie užívania drog.

Projektovým zámerom je poskytnút pomoc pri riešení problémov detí v rodine, v škole a pomoc detom pri riešení výchovných problémov, sociálnych problémov a iných problémov v rodine a v medziludských vztahoch. Projekt je primárne stanovený pre 45 detí s obvyklým pobytom v okrese Stropkov, ktoré sú ohrozené sociálno-patologickými vplyvmi. Výber detí bude realizovaný v spolupráci s výchovnými poradcami a riaditelmi základných škôl v okrese Stropkov.

Úcelom predloženého projektu je vytvorit podmienky cezhranicnej spolupráce pri optimalizovaní osobnostného vývinu detí a mládeže tak, aby boli pripravené na zvládnutie prípadného sociálno-patologického ohrozenia zo strany sociálneho prostredia. Jednotlivé plánované aktivity majú integracný charakter, teda ich zámerom je vytvorit podmienky a priestor pre zapájanie cielových skupín, t.j. detí ako aj ich zákonných zástupcov.

Všetci úcastníci projektu budú mat možnost oboznámenia sa s inými spôsobmi života. Budú si môct prakticky vyskúšat reálnost a nárocnost zmeny životných postojov pri podpore a pod vedením odborných pracovníkov. V rámci realizácie projektu budeme pracovat na oboznámení sa so spolocensky pozitívnymi a žiaducimi sociálnymi zrucnostami a návykmi, rovnako ako ich zaclenením do osobnostnej výbavy detí i rodicov.

Postup realizácie projektu:

Projekt bude realizovaný v mesiacoch február 2013 - január 2014. Aktivity v rámci projektu budú realizované ambulantnou, celodennou a pobytovou formou v prirodzenom a otvorenom prostredí.
Projekt bude realizovaný v troch základných aktivitách:
1. Nákup zariadenia, vybavenie pre potreby realizácie projektu a následne dalšia spolupráca
2. Ambulantný vzdelávací program realizovaný celodennou formou v prirodzenom a otvorenom prostredí
3. Pobytový a výmenný program realizovaný pobytovou formou v otvorenom prostredí na obidvoch stranách realizácie projektu.

Aktivita 1: Nákup zariadenia, vybavenie pre potreby realizácie projektu a následne dalšia spolupráca

Termín realizácie:
Február – marec 2013
Popis aktivity:
V rámci realizácie aktivity bude nakúpené zariadenie a vybavenie, ktoré bude využívané pri realizácií jednotlivých aktivít projektu.
Samotnému nákupu uvedeného zariadenia a vybavenia bude predchádzat verejné obstarávanie, ktoré bude realizované podla platnej legislatívy a v súlade s Pravidlami oprávnenosti Programu cezhranicnej spolupráce Polsko – Slovenská republika 2007 - 2012.

Aktivita 2: Ambulantný vzdelávací program realizovaný celodennou formou v prirodzenom a otvorenom prostredí

Termín realizácie:
apríl – jún 2013, september -november 2013
Popis aktivity:
Aktivita realizácie ambulantných vzdelávacích programov realizovaná celodennou formou v prirodzenom a otvorenom prostredí a bude pozostávat z troch klúcových oblastí:

a. edukacno-výchovná oblast
b. sociálno-psychologická oblast
c. oblast volnocasových aktivít

Úcastníci programu budú deti z 3 základných škôl okresu Stropkov a ich výber bude koordinovaný s výchovnými poradcami škôl. Takto vybrané deti budú rozdelené do troch pätnást clenných skupín (45 detí) a v takto utvorených skupinách (skupina c.1, skupina c.2 a skupina c.3) absolvujú programové aktivity. Každá z oblastí programu bude pre jednu z 3 skupín skupín realizovaná pocas 2 mesiacov = 8 týždnov po 3 hodiny týždenne. To znamená, že napríklad Skupina c. 1 (15 žiakov) bude vzdelávaná v oblasti A, paralelne skupina c.2 bude vzdelávaná v oblasti B a skupina 3 v oblasti C pocas mesiacov apríl - máj 2013. V mesiaci jún dôjde k prvej rotácii skupín, pricom každá skupina bude v tom case školená v dalšej oblasti s príslušným lektorom. To isté (rotácia) sa zopakuje v mesiaci október 2013. Pôjde o rotáciu žiakov medzi jednotlivými oblastami a lektormi.
Predtým než sa zacne realizovat program vo svojich oblastiach, bude potrebné oboznámenie sa s klientmi, co bude realizované v mesiacoch február - marec 2013
Zámer práce s dietatom, ktorý bude založený na eliminácii prícin problémového správania prekonzultujeme s rodicmi, nakolko je pre jeho úspešnost nevyhnutná ich spolupráca, aby títo ho prijali a mali záujem realizovat. Následne bude program vykonávaný vo svojich jednotlivých oblastiach so svojim obsahovým zámerom:

Edukačno-výchovná oblasť

Cielom edukacno-výchovnej oblasti a jej implementácie do praxe je zefektívnenie a skvalitnenie podnecovania a záujmu detí o vedecké bádanie, porozumenie javov, ktoré okolo seba každodenne vidíme.

Sociálno-psychologická oblasť

Tento okruh bude zameraný na sebapoznávanie a motiváciu k spolocensky žiaducej zmene.

Oblasť voľnočasových aktivít

Táto oblast bude zameraná na zmysluplné využívanie volného casu.
K dosiahnutiu ciela budú využívané rôzne metódy, techniky a aktivity, napr. športové aktivity, prechádzky do prírody, relaxacné a uvolnovacie techniky ma odbúravanie napätia, stresu a pod. Jednotlivé jednotky budú aktuálne prispôsobované možnostiam rocných období a pocasia.
Záverom aktivity v mesiacoch december 2013– január 2014 bude vyhodnocovacia fáza, v rámci ktorej vypracujú lektori konkrétne odporúcania pre školy a školské zariadenia.

Aktivita 3: Pobytový a výmenný program realizovaný pobytovou formou v otvorenom prostredí na obidvoch stranách realizácie projektu

Termín realizácie:
júl – august 2013
Popis aktivity:
Pobytový a výmenný program realizovaný v otvorenom prostredí na obidvoch stranách realizácie projektu sa bude realizovat s úcastníkmi programu vo vybranom rekreacnom zariadení. Na jednotlivé dni budú pripravené rôznorodé odborné aktivity. Každý den bude mat hlavnú tému, na ktorú budú nadväzovat konkrétne cinnosti. Témy budú aktualizované podla prevládajúcich problémov zistených pocas realizácie programu ambulantnou a celodennou formou v prirodzenom a otvorenom prostredí. Zamerajú sa však aj na sebapoznávanie, komunikáciu, rodinu a jej funkcie, vzdelanie, spolocenský akceptovatelné správanie, právne vedomie, vzájomné vztahy a väzby, pocit spolupatricnosti, volnocasové aktivity a pod. Na skupinových stretnutiach úcastníci budú venovat tréningom, nácvikom a technikám v bezpecnom podporujúcom prostredí.
Aktivity budú zamerané na podporu osobnej zodpovednosti za svoje rozhodnutia a ich dôsledkov, kvality života, volby zdravého životného štýlu, zvýšenia právneho vedomia, komunikacných zrucností a na podporu zodpovedného prístupu k povinnostiam a vzdelaniu. Práca bude prebiehat v skupinách, využijeme podpornú funkciu skupiny, jej bezpecné prostredie a dynamiku.
V rámci uvedenej aktivity dôjde k realizácií výmenných pobytov, kde sa pobytu na slovenskej strane zúcastní 10 detí + 1 vedúci z Polska pocas 5 dní v mesiaci júl a v auguste sa pobytu realizovaného na Polskej strane zúcastní 10 detí + 1 vedúci zo Slovenskej strany pocas 2 dní.
Doterajšie kontakty v rámci spolupráce partnerov boli realizované hlavne v oblasti stretnutí hlavných predstavitelov partnerských organizácií a výmenou skúsenosti z doterajších cinnosti v oblasti prevencie sociálno – patologických javov u mladistvých.

Predkladaným projektom chcú partneri posunút vývoj vzájomných vztahov na vyššiu úroven, zabezpecit udržatelnost a rozvoj cezhranicných štruktúr a vztahov. Vdaka aktivitám projektu a stretávaniu sa samotných detí sa ocakáva zvýšenie pravidelnosti a kvality cezhranicnej spolupráce s pozitívnym dopadom na cinnosti partnerov projektuna obidvoch stranách hranice.

Realizáciou projektu sa zabezpecí nadväzovanie nových a udržanie existujúcich cezhranicných kontaktov a to vo forme spolocných sútažných podujatí. Je zrejmé, že predmetné aktivity, teda aktivity typu ludia – ludom sú motorom rozvoja cezhranicnej spolupráce a úcastníci projektu z nich budú mat priamy prospech.

Medzi Slovákmi a Poliakmi je stále potrebné odstranovat recovú bariéru, hoci sa jazyky zdajú podobné, je tu vela odlišností vo význame slov a ich výslovnosti. Uvedenému sa dá predchádzat zintenzívnením vztahov, zväcšovaním poctu stretnutí a zvykaním si na rec a prízvuk v oboch jazykoch už v období detského veku.

Súcastou uvedených aktivít je zapojenie detí z obidvoch strán hranice a tým projekt svojim naplnením prispeje k jednej z priorít spolupráce – k zvyšovaniu kvality života na obidvoch stranách.

Realizácia tohto projektu naplní zámer cezhranicného efektu v zmysle, že prispeje k postupnému odstranovaniu bariér medzi mladými ludmi a detmi, ktorí doteraz nemali možnost vzájomného spoznávania sa i poznania života ludí z blízkej krajiny a zároven prispeje i k vytváraniu nových priatelstiev a vztahov, co priamo podporuje pokracovanie v nadviazaných kontaktov.

Prenos aktivít na komunálnu úroven plošne rozšíri a adresne osloví prakticky každého obyvatela obce – základný clánok spolupráce. Zvýši sa ich uvedomenie a informovanost.

Praktická realizácia má tiež význam v sebapoznávaní a vytváraní priamych väzieb medzi organizátormi a jednotlivými úcastníkmi so zahranicnými partnermi a detmi, ktoré sa zúcastnia programu.

Naplnenie týchto predpokladov a cielov bude pozitívnym faktorom pre další rozvoj cezhranicnej spolupráce. Predpokladá sa rozvoj následných, kvalitatívne nových aktivít, ktoré budú výsledkom priamych kontaktov.

                                                                                         PaedDr. Jaroslav Maruščák

                                                                                               koordinátor projektu

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu
regionálneho rozvoja prostredníctvom Prešovského samosprávneho kraja v rámci
Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko– Slovenská republika 2007-2013