História ZŠ s MŠ Kolbovce

Obec Kolbovce leží v okrese Stropkov, v malebnom prostredí Nízkych Beskýd v blízkosti vodnej nádrže Domaša. Prvá písomná zmienka na základe dostupných historických materiálov pochádza z roku 1408. Obec patrila panstvu Stropkov.

História ZŠ v Kolbovciach sa začala písať v období, keď vznikla obec. Už vtedy sa v obci objavuje prvá škola, ktorá nemala vlastnú budovu a vyučovací proces prebiehal v jednotlivých domoch. Budova terajšej školy bola postavená v roku 1960. Predtým sa vyučovalo v barakoch. Prvým riaditeľom tejto ZŠ bol p. Hlohinec. Pod jeho vedením škola dosahovala veľmi dobré vyučovacie výsledky. Školu navštevovalo 180 žiakov, z toho na druhom stupni bolo 145 žiakov. V škole pracoval spevácky, tanečný, fotografický a pestovateľský krúžok.

Vyučovacím jazykom v školskom roku 1960/61 bol ukrajinský jazyk, v roku 1962/63 vyučovacím jazykom bol už slovenský jazyk. Učiteľmi v tejto škole boli napr. p. Rapáč, p. Čičnárová, p. Beidová a p. Bodíková. Činnosť školy bola dosť bohatá, žiaci sa zapájali do verejnoprospešnej práce, v okolitých obciach vystupovali s kultúrnym programom.

V roku1966 na post riaditeľa postúpil p. Rapáč. V tomto roku školu navštevovalo 129 žiakov. V roku 1970 funkciou riaditeľa bol poverený p. Žanony. V roku1973 sa stal riaditeľom školy p. Jevočin. V rokoch 1978 – 1983 funkciu riaditeľa zastával p. Tarabčák. Od roku 1983 do 1990 riadil túto školu p. Bačišn. V roku 1990 ho vystriedala p. Petričková, od roku 1999 je riaditeľom ZŠ v Kolbovciach p. Varcholík. V súčasnosti tu vyučuje 9 pedagogických pracovníkov a 1 vychovávateľka. Súčasťou školy je školská družina, jedáleň, telocvičňa, dielne a špeciálna učebňa fyziky, chémie a informatiky. Aj napriek malému počtu žiakov, škola dosahuje dobré výchovno-vzdelávacie výsledky.

Mimoškolská činnosť školy je zameraná na šport, kultúru, zber druhotných surovín (šípok, pomarančovej kôry a papiera ) a verejnoprospešné práce. Žiaci pod vedením učiteľov rozvíjajú svoje záujmy v týchto krúžkoch: čitateľský, tanečný, práca s počítačom, športové hry, výtvarný a šachový. Neodmysliteľnou súčasťou je aj školský časopis JOTA, ktorý vychádza od roku 1999 a zachytáva život v škole z tej vážnej, ale aj z humornej stránky. Svoju šikovnosť a talent môžu žiaci ukázať aj v kultúrnych programoch, ktoré sa pripravujú pri rôznych slávnostných príležitostiach. Tradíciou školy je školský karneval, ktorý sa koná každoročne už od roku 1964.